V Prievidzi otvorili výstavu o odkaze vierozvestov vo výtvarnom umení

(teraz.sk; 15/03/2013; TASR ; Zaradenie: Import)

Premiérovo výstavu inštalovali vlani v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína filozofa v Nitre.

 Prievidza 15. marca (TASR) – Originály diel slovenských umelcov, maliarov i sochárov prezentuje putovná výstava Posvätný odkaz s podtitulom Svätí Cyril a Metod v slovenskom výtvarnom umení, ktorú dnes slávnostne otvorili v Regionálnom kultúrnom centre v Prievidzi. Je venovaná 1150. výročiu príchodu vierozvestov na územie Veľkej Moravy.

 “Je to významný spoločný projekt dnes už renomovaného Klubu výtvarných umelcov a teoretikov a nastupujúceho výtvarného odboru Matice slovenskej (MS) v spolupráci s viacerými domami MS,” vysvetlil na vernisáži predseda oboch spomínaných subjektov, vysokoškolský pedagóg a kurátor výstavy Ladislav Skrak. Na výstave sa podľa neho podarilo sústrediť diela popredných umelcov, ako sú už dnes nežijúci národní umelci Ľudovít Fulla a Vincent Hložník, ale venovaná je predovšetkým ich pokračovateľom, napríklad Zuzane Hložníkovej alebo Ľubomírovi Zelinovi. Návštevníci sa môžu oboznámiť aj s tvorbou ďalších umelcov – Kláry Patakiovej, Jána Kulicha, Tibora Bártfaya, Stanislava Harangozóa, Teodora Baníka, Mariána Polonského, Antona Gábriša a ďalších. Predstavuje sa aj sochár Stanislav Mikuš, ktorý je autorom súsošia svätcov nachádzajúcom sa v centre Prievidze. Svoje obrazy predstavil aj prievidzský výtvarník Milan Medúz, ktorého Skrak vyzdvihol za to, že vo svojej tvorbe “sa vzácne inšpiruje románskou maľbou na Slovensku”.

 Premiérovo výstavu inštalovali vlani v priestoroch Pedagogickej fakulty Univerzity Konštantína filozofa v Nitre. Potom ju videli v Leviciach a Rimavskej Sobote. Počas osláv výročia príchodu vierozvestov by mala byť inštalovaná v Primaciálnom paláci v Bratislave a svoju púť po Slovensku ukončí ako súčasť podujatí Európskeho hlavného mesta kultúry v Košiciach. Je však snaha, aby sa potom ešte presťahovala do Ríma v rámci aktivít Slovenského inštitútu v Ríme, informoval na vernisáži kurátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>