V Steel Parku sa povozíte výťahom

IMG_0963 V sérii článkov odhaľujeme zo zákulisia Steel Parku – Kreatívnej fabriky viac. Prostredníctvom rozhovorov s ľuďmi, ktorí stoja za jej zrodom a predstavením najzaujímavejších exponátov a ich tvorcov. Členom mnohopočetného tímu odborníkov zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach, ktorý pracoval na nejednom exponáte kreatívnej fabriky, je aj Jozef Kuľka z katedry konštruovania, dopravy a logistiky.

Ako pedagóg vedie cvičenia a prednáša o zdvíhacích zariadeniach, najmä o výťahoch a žeriavoch. Aj mostových. Takých, akých máme vo fabrike neúrekom. S úsmevom len tak, akoby mimochodom, podotkol, že sa spolupodieľal na viacerých projektoch, ktoré katedra riešila pre košické železiarne. “Sme dobrí, okrem iného, v expertnom posudzovaní zostatkovej životnosti žeriavových dráh a žeriavov. Jednoducho, na základe štatistických metód vieme predpovedať, ako dlho ešte môže byť to ktoré zariadenie v prevádzke,” ozrejmil praktickosť výsledkov prác na zadaniach.

Pre U. S. Steel Košice sme robili väčšie merania  na vysokých peciach. Napríklad na vysokej peci číslo jeden sme pozorovali správanie sa plášťa pri nábehu zariadenia do opätovnej prevádzky a potom i počas jej niekoľkých dní. Na odhaľovaní hraničných hodnôt namáhania plášťa sme strávili on-line dvadsaťšesť dní,” vrátil sa Jozef Kuľka do nedávnej minulosti a poznamenal, že takýto druh meraní urobili ako prví v Európe.

kulka1Vo svete ich predbehli len v Brazílii. K spolupráci na budovaní Steel Parku sa nedostal ani Jozef Kuľka, ani jeho kolegovia, náhodou. Oslovili ich ako odborníkov na zdvíhaciu a dopravnú techniku. Za spoluprácu hovorili aj výborné referencie. Jozef Kuľka dostal na starosť plošinu s navijakom. Alebo jednoducho výťah. Ručný.

Slúžiť má na transport detí z prvého na druhé podlažie Steel Parku a chceli by sme na ňom školákom vysvetliť základné princípy jeho fungovania,” ozrejmil. “Pasažier vojde s čípovou kartou do kabíny, zatvorí ju a z jedného poschodia na druhé sa dokáže vyšplhať vlastnou silou. Ide pritom o demonštráciu základných fyzikálnych zákonov a vysvetlenie princípu páky a princípu prenosu trecej sily. Školáci by napríklad z hodín fyziky mali vedieť, že v prípade princípu páky veľká sila na malom ramene dokáže to isté, čo malá sila na veľkom ramene. Aj keď si dieťa v kabíne môže povedať, že nie je možné dostať kabínu hore len vlastnou silou, hoci ako to bude preňho neuveriteľné, dokáže to.”

Výťah, na jeho elektro častiach a zabezpečovacích prvkoch pracuje tím z inžiniersko – technických služieb U. S. Steel Košice, prejde riadnou inšpekciou, musí spĺňať všetky bezpečnostné predpisy, ktoré platia pre prevádzku takýchto zariadení. Dvojkruhový systém ochrany chcú doplniť aj tretím. Šachta bude ohradená, pod kabínu sa nikto nedostane.

“Kompletnú konštrukciu, teda kabínu i šachtu, navrhujeme my, model už máme hotový, čakáme, kedy dostaneme k dispozícii definitívne rozmery. Na základe našej projektovej dokumentácie zariadenie vyrobí externá firma,” poznamenal Jozef Kuľka.

 

Vstupné je pre všetkých návštevníkov:  1 €

Oceľové autíčko: 1,20 € (Za vylisované oceľové autíčko zaplatí návštevník až pri odchode zo Steel Parku.)

 

Otváracie hodiny 

Platné do 17. 11. 2013

Pondelok – Piatok
9:00 – 13:00 (rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)
14:00 – 18:00 (pre verejnosť)

Sobota
14:00 – 18:00

Nedeľa
14:00 – 18:00

POZOR chystáme zmenu otváracích hodín od 18. 11. 2013!
Platné od 18. 11. 2013

Pondelok – Utorok
9:00 – 13:00 (rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)

Streda – Piatok
9:00 – 13:00 (rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)
14:00 – 18:00 (pre verejnosť)

Sobota
14:00 – 18:00

Nedeľa
14:00 – 18:00

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>