Bábky premenia mesto na rozprávku

Bez názvu-1Po úspešnom nultom ročníku pripravili občianske združenie a Bábkové divadlo v Košiciach prvý ročník Dní bábkového divadla a hier pre rodiny – VIRVAR, ktorý sa v dňoch 6. – 9. júna uskutoční ako súčasť programu Košice – EHMK 2013. Na malých aj veľkých opäť čaká pestrá zmes predstavení, atrakcií, tvorivých hereckých a výtvarných dielní, dramatizovaného čítania a hier.

„Náš festival má ambíciu predstaviť bábkové divadlo v celom svojom rozsahu. Preto tu nebude chýbať ani predstavenie pre dospelých, či inscenácia s nadrozmernými bábkami,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu a zároveň umelecký šéf Bábkového divadla v Košiciach Ivan Sogel.

Popri obľúbených súboroch, ako je Divadlo PIKI alebo Divadlo Maškrta sa Košičania môžu tešiť na chýrne Divadlo DRAK z Hradca Králové, na exotické divadlá z Číny a Japonska a špičkové telesá z 8 krajín. Obyvatelia a návštevníci Košíc budú mať jedinečnú príležitosť vidieť exotickú show s obrovskými bábkami z mesta Wuhan v Číne alebo predstavenia študentov a budúcich absolventov Vysokej školy muzických umení Bratislava a Janáčkovej akadémie muzických umení v Brne. Atmosféru plnú tvorivého vírenia bude v sobotu a v nedeľu dotvárať Virvarový flašinet.

„O tom, že má podujatie medzinárodný charakter svedčí aj skutočnosť, že sa popri našom festivale uskutoční medzinárodná bábkarska konferencia v spolupráci s Vysokou školou muzických umení a medzinárodnou bábkarskou úniou UNIMA s účastníkmi doslova z celého sveta,“ dodáva riaditeľ divadla Pavol Hrehorčák.

Bábkari svoje umenie odprezentujú celkovo na piatich miestach v centre Košíc – v sále Bábkového divadla v Košiciach, v átriu na Ostrove kultúry, pri Dolnej bráne, pred Urbanovou vežou a v Divadle Thália. Okrem toho na deti budú čakať atrakcie a aktivity vo Virvarlande na Tajovského 4, ako aj výstava bábok pod názvom Nemý Virvar v priestoroch divadla, burza kníh, či skákací hrad na Hlavnej ulici a veselý sprievod mestom. Podrobný program je zverejnený na www.bdke.sk/virvar-2013. Vstup na všetky podujatia od rána do večera  pre všetky vekové kategórie od 3 do 99 rokov bude voľný.

Podujatie organizuje Občianske združenie pri Bábkovom divadle v Košiciach a Bábkové divadlo v Košiciach a koná sa pod záštitou predsedu KSK Zdenka Trebuľu a primátora mesta Košice Richarda Rašiho. Podujatie podporili Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013, Ministerstvo kultúry SR, Košický samosprávny kraj, Mesto Košice, EU-Japan fest a Generálny konzulát Maďarska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>