Z kasární bude atraktívna lokalita

(Košický večer; 10/2013; 08/03/2013; s.: 3; Redakcia ; Zaradenie: SPRAVODAJSTVO)

Jedným veľkým “rozbombardovaným” staveniskom je areál bývalých kasární na Kukučínovej. Skoro celý sa mení časť na verejný Kulturpark, časť na súkromný obytný komplex.

Širšie centrum Košíc nová moderná lokalita zaatraktívni. Zo 6 budov tam 3 vlastní mesto a má aj väčšinu pozemkov v areáli. Dva objekty patria súkromnému investorovi, ktorý tam stavia bytový dom. Majiteľom poslednej nehnuteľnosti colného skladu je štát, ktorý zastupuje ako správca Finančné riaditeľstvo SR.

Väčšinu 3-hektárového areálu vrátane troch budov prerába mesto na Kulturpark. Ide o najväčší investičný projekt Európskeho hlavného mesta kultúry 2013 za skoro 24 milióny eur najmä z eurofon-dov. Tolko stojí rekonštrukcia, ktorú robí bratislavská firma Dopras-tav.

Kulturpark sa má od mája stať kultúrnym centrom pre žánre moderného umenia s výstavnými i kongresovými priestormi. V centrálnej budove (Centrálny kultúrny objekt) budú napríklad multi-funkčné sály, zázemie, workshopové, kancelárske priestory, tanečné sály, divadelné, zvukové či video štúdio.V 2. budove (Kreatívny inkubátor) vytvoria i priestory na výmenné pobyty umelcov, ateliéry, kreatívne štúdiá a laboratóriá. V 3. objekte (Galéria) vzniknú výstavné priestory na prezentáciu umenia v spojitosti s vedou a technikou. V areáli bude i pavilón služieb a podzemné parkovisko (cca 400 miest). Oplotenie zmizne, celý areál má byť voľne prístupný s novým malým námestím (ur-bánna plocha fórum) i parkom pre relax.

Jednu budovu investor zbúral a namiesto nej stavia dom so 70 bytmi, obchodmi a službami v prízemí a vyše 100 parkovacími miestami najmä v podzemí. Poslednou budovou v areáli je colný sklad (pre zhabaný tovar ako alkohol, tabak či textilné výrobky) s administratívou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>