Zakázaná hudba Petra Katinu

Peter_KatinaZakázané ovocie najviac chutí… Možno aj to si povedal tvorca MusicZoom-u, keď sa rozhodol na prvej popularizačnej prednáške v Kasárňach/Kulturparku rozprávať o zakázanej hudbe. Necháte sa zviesť touto príťažlivou témou? Sprevádzať vás bude Peter Katina, akordeonista, hudobný kritik a rozhlasový publicista.

Od februára sa môžete tešiť na nový cyklus prednášok o klasickej hudbe – MusicZoom, ktorý „zaostrí“ na jednu špecifickú tému alebo oblasť podľa výberu Petra Katinu.

„Rozhodne nepôjde o odborné muzikologické prednášky ani hudobné analýzy. MusicZoom bude skôr odľahčené a “nevážne” rozprávanie o klasickej hudbe,“ ubezpečil prednášajúci. „Nápad robiť prednášky je vlastne koncepciou ako uplatniť moje niekoľkoročné skúsenosti s prácou hudobného publicistu, rozhlasového hudobného redaktora a hlavne “audiofila”, vytrvalo zbierajúceho zaujímavé hudobné nahrávky,“ povedal autor konceptu.

Určený je pre laickú verejnosť, amatérskych hudobníkov, poslucháčov, ľudí bez akejkoľvek znalosti hudby i profesionálov. „Obsah prednášok sústredím na dejinné, spoločenské javy, často neznáme, rozporuplné, paradoxné i vtipné, na nové súvislosti a odhalenia z osobného i profesionálneho života slávnych osobností a okolností, sprevádzajúcich vznik a uvedenie rôznych hudobných diel,“ doplnil P. Katina.

Prvou prednáškou bude téma Zakázaná hudba. „Budem sa v nej zaoberať klasickou hudbou, ktorá bola z rôznych (náboženských, politických či osobných) dôvodov zakazovaná autoritami v priebehu storočí. Pokúsim sa ukázať, aký vplyv mali na vznik a uvádzanie hudby pápeži, diktátori, lobisti i rasovo či menšinovo motivované hnutia.“ Neoddeliteľnou súčasťou rozprávania budú hudobné ukážky.

Netradičné rozprávanie o klasickej hudbe si môžete vypočuť 19. februára o 19. hodine v Kasárňach/Kulturparku v pavilóne Papa. Zatiaľ je naplánovaných 6 prednášok. „Žáner som zatiaľ obmedzil na oblasť klasickej hudby, hoci neskôr plánujem i  využitie jazzu a menšinových žánrov,“ dodal na záver.

 

Kto je Peter Katina?

Peter Katina  2 CMYKPeter Katina sa narodil v roku 1975 v Topoľčanoch. Na akordeóne začal hrať ako šesťročný. Od roku 1993 študoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Za vynikajúce študijné výsledky bol  vyznamenaný cenou Ministerstva školstva SR a štúdium ukončil rektorskou pochvalou za vynikajúci prospech. Získal viacero cien na medzinárodných súťažiach – stal sa víťazom súťaže Coupe Mondiale C.I.A., laureátom súťaží Grand Prix d´accordeon v Andrezieux-Boutheon vo Francúzsku, Dyremose Prizen v Birkerøde v Dánsku a  Accordion International v Reinach AG vo Švajčiarsku. Za študijné výsledky získal cenu Grand Prix Ľudovej banky pre vynikajúcich absolventov vysokých škôl. Po absolvovaní VŠMU študoval Peter Katina na Hudobnej akadémii Carla Nielsena v Odense v Dánsku, kde pod vedením prof. Owena Murray s vynikajúcim prospechom ukončil štúdium špecializované na interpretáciu súčasnej hudby. Neskôr pokračoval v doktorandskom štúdiu na VŠMU v Bratislave u doc.Rajmunda Kákoniho.

Už počas štúdií inklinoval k interpretácii súčasnej hudby a dal podnet na vznik viacerých kompozícií pre akordeón na Slovensku i v zahraničí. Premiéroval diela hlavne slovenských a dánskych autorov.Okrem iných premiérovo uviedol Koncert pre akordeón a sláčikový orchester Igora Dibáka v spolupráci s ŠKO Žilina a Koncert pre akordeón a orchester Jozefa Kolkoviča v spolupráci s ŠFK Košice. Peter Katina uviedol i diela dánskych skladateľov – Nine Friends od Pera Nørgårda a Behind Your Hands pre akordeón a interaktívny počítač od Larsa Graugaarda.

Peter Katina koncertoval v Dánsku, Veľkej Británii, Nemecku, Maďarsku a Srbsku. Predstavil sa na recitáloch v bratislavskom Mirbachovom paláci, na Prehliadke mladých koncertných umelcov v Bratislave, na festivaloch Ars Nova Cassoviae v Košiciach, Quasars Ensemble & Košice, na festivaloch Melos-Étos, Konfrontácie v Nitre, Ny Musik i Birkerød  a na festivale digitálneho umenia Re:New v Kodani. Okrem sólových projektov hrá v duu so svojou manželkou, klaviristkou Janette Katinovou Šingerovou. Jeho diskografia vo vydavateľstve Hevhetia zahŕňa debutový album Flashing súčasnej škandinávskej hudby, Prelúdiá a fúgy op.87 Dmitrija Šostakoviča, nahrávku s dielami Jozefa Podprockého pre akordeón a nové CD Solo z roku 2012 s dielami renomovaných svetových autorov.

Okrem koncertnej činnosti sa Peter Katina venuje aj hudobnej publicistike a je autorom viacerých článkov, rozhovorov a recenzií v časopisoch Hudba, Hudobný život, Jazz Forum, Harmonie a Nový Populár. Zároveň je externým spolupracovníkom Slovenského rozhlasu, kde uvádza  hudobné relácie Veľkí v malom a Hudba z mesta.

 Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>