Zapoj sa aj ty a vytvor vodné grafity

Biela noc rozsvieti 5. októbra nielen ulice v centre mesta, svojou krásou a nevšednosťou poteší aj každého návštevníka, ktorého láka vizuálne umenie. Water Light Graffiti odprezentujú nový druh materiálu s pominuteľnými svetelnými správami. Hlavnú úlohu bude zohrávať voda.

Waterlight_TitleWater Light Graffiti je projekt s cieľom vytvárať materiál pozostávajúci z tisícok LED diód, ktorý sa rozsvieti, keď príde do kontaktu s vodou. Keď sa voda dotkne rámu LED diódy, vytvorí elektrický mostík. Ten dodáva energiu, potrebnú na zažatie svietivej diódy, ktorá je vsadená pod povrchom. Čím je materiál vlhkejší, tým viac sa rozsvieti.

Podstatou je jednoduchá, no brilantná myšlienka. Účelom Water Light Graffiti je prezentovať nový druh reaktívneho materiálu, na ktorý sa dajú kresliť alebo vpisovať pominuteľné svetelné správy. Vďaka interaktívnej inštalácii môže hocikto vytvoriť graffiti na stenu z LED diód pomocou jednoduchého rozprašovača, ktorý je šetrný k životnému prostrediu. Kresliť pomocou vody, ktorá nemá ani tvar ani farbu, je magickým zážitkom bez ohľadu na vek či umelecké cítenie verejnosti. Táto možnosť sa v konečnom dôsledku stáva novým druhom interakcie s mestskou architektúrou. Tým, že sa kombinuje prírodný prvok s technológiou, môže sa používateľ Water Light Graffiti vyhrať napríklad s počasím alebo s rýchlosťou vyparovania. Počas daždivých dní zohráva Water Light Graffiti prekvapivú úlohu, lebo ich dokáže premeniť na ohňostroje navlhnutých LED diód.

Antonin Fourneau

Water light graffitiV roku 2005 získal Antonin Fourneau diplom z umenia na umeleckej škole v  Aix-en-Provence, na ktorý nadviazal v roku 2007 diplomom v interaktívnom umení na škole dizajnu ENSAD v Paríži. Od svojej promócie sa Antonin zameriava na interakciu a spojitosť s populárnou kultúrou. Vytvoril spoločný projekt o inovácii a novej forme zábavného parku s názvom Eniarof. Väčšina jeho výskumov sa zameriava na potešenie z interakcie s väčšou skupinou ľudí. V roku 2007 bol pre pokračovanie svojho výskumu vybratý na rezidenciu v Japonsku v umeleckom centre Tokyo Wonder Site. V roku 2008 nasledovala rezidencia v Medialab Prado v Madride, kde spolupracoval na projekte Oterp (geolokalizovaná hudobná hra). Zúčastnil sa na rozličných výstavách, ktoré sa venovali digitálnemu umeniu. V súčasnosti pôsobí ako profesor digitálnych umení na škole dizajnu ENSAD a je hosťujúcim profesorom na niekoľkých školách, ako napríklad CAFA v Pekingu.

Centrum Artlab spoločnosti Digital Art International privítalo Antonina Fourneaua ako svojho prvého rezidenta. Antonin mal v Artlabe k dispozícii všetky nástroje a zdroje potrebné k tomu, aby vo svojom projekte uspel. Tiež tu získal možnosť stretnúť sa s ľuďmi, akými sú inžinieri, dizajnéri a umelci v oblasti digitálneho umenia … Digital Art International je hrdé na to, že je producentom Water Light Graffiti. Tento projekt dokonale zosobňuje poslanie Artlabu: umožniť skvelým myšlienkam použiť technológiu k tomu, aby mohli vzniknúť umelecké diela. Projekt bol taktiež prvým úspechom centra Artlab v rezidenčnom programe pre umelcov.

Video

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>