Záujemcov o techniku v Steel Parku obslúži aj robot

rob4 Skvelý úspech dosiahli tvorcovia robotických exponátov v Steel Parku, ktorého hlavným garantom je spoločnosť U. S. Steel Košice. Boris Vaitovič, Zoltán Tomori, Peter Vanko a Jaroslav Tomaščík si z medzinárodného vedeckého sympózia o najmodernejších trendoch v umelej inteligencii a robotike odniesli hlavnú cenu. 

„Do súťaže sme sa prihlásili s tromi interaktívnymi exponátmi Steel Parku – so sochou, pieskoviskom a šatňou,“  informoval za víťazný tím Zoltán Tomori zo Slovenskej akadémie vied. „Náš robot je inteligentný. Má pomerne výkonný vizuálny systém na báze 3D kamier a výkonný softvér, pomocou ktorého dokáže riešiť mnohé pomerne zložité úlohy spracovania obrazu. Jeho mechanická časť je robená na báze servo motorčekov – slúži len na to, aby vyjadroval svoje emócie a reagoval na stavy, ktoré mu ukazuje návštevník. Dizajn je z plechu a vytváral ho Jaroslav Tomaščík z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. V prípade šatne ide o samostatný exponát, ktorý vyjadruje motto USSK – Safety first. Iba ten návštevník sa objaví na projekčnom plátne, ktorý má oblečený ochranný odev. Je to návrh, ktorý vymyslel Boris Vaitovič z Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach. Pri pieskovisku sme sa inšpirovali videom z kalifornskej univerzity a kolegov z Plzne. Náš príspevok ocenili hlavne preto, že ukazoval efektívnu a funkčnú alternatívu ako robiť humanoidné roboty na báze 3D kamier, ktoré sú dnes ľahko dostupné a ich ceny klesajú. Úspech si veľmi ceníme, keďže v porote sedeli významní profesori z japonských univerzít, predstavujúcich v oblasti humanoidných robotov svetovú špičku.“

rob1Kto by nevidel aspoň jeden z bohatej ponuky filmov, kde sa to priam hemží humanoidnými robotmi? Sú na nerozoznanie od človeka, dokážu všetko čo on, ba, oveľa viac. Aj keď fantáziou scenáristi oplývajú viac než dosť, nemusí byť a iste ani nebude, veria mnohí, nedosiahnuteľnou. Veď aj dnes už existujú roboty, čo sa vzhľadu týka, takmer na nerozoznanie od ľudí. Dokážu na svoje okolie nielen reagovať, ale aj spätne pôsobiť. Pravda, podľa inštrukcií človeka, ktorý ich naprogramoval.

Pozornosť odborníkov sa v súčasnosti zameriava, okrem iného, na zosúladenie a koordináciu dvoch a viacerých robotov. Vezmite si podiel robotov na záchranárskych prácach po zemetraseniach alebo iných živelných pohromách, trebárs pod zemou, kde človeka poslať nemožno. Ako docieliť, aby jeden robot zodvihol obrovský balvan, druhý vytiahol človeka, ďalší skontroloval jeho zranenia, zhodnotil situáciu a začal poskytovať prvú pomoc? Ktovie, možno sa takéto a podobné výzvy stanú blízke dnešným deťom, zamilujú si svet techniky a začnú ich riešiť. Aspoň to je jedným z cieľov našich exponátov v Steel Parku,” povedal Ján Semjon z katedry výrobnej techniky a robotiky Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

rob3Poukázať na problematiku ochrany životného prostredia je zase poslaním ďalšieho exponátu z dielne tímu katedry výrobnej techniky a robotiky – lisu na plechovky, ktorý nájdu návštevníci hneď na prvom podlaží Steel Parku pri nápojovom automate.

“Chceme, aby si deti uvedomili, že pri ľudskej činnosti vzniká odpad, s ktorým by sme sa mali nejakým spôsobom vyrovnať a spracovať ho, aby sa jeho recyklovaním kruh uzavrel. V automate sa budú dať zlisovať rôzne plechovky od nápojov. Celý proces lisovania, ktorý sme vypočítali, navrhli a vyskúšali, sa bude odohrávať pod plexisklom, bude teda ľudským okom viditeľný. Zlisované plechovky spadnú do priesvitnej nádoby,” vysvetľuje J. Semjon a dodáva, že lis bude fungovať na spôsob ručnej páky.

Okrem zásobníka na prístrihy, z ktorých lis vyrobí karosériu autíčka a robotického ramena, podávajúceho deťom list s vytlačenými aktivitami, ktoré v Steel Parku absolvovali, uzatvára päticu exponátov Rubikova robotická kocka. Návštevník ju pomocou sústavy tlačidiel rozloží. Systém najprv analyzuje, čo sa stalo, potom manipulátor kocku podľa farieb vyskladá. Zatiaľ to s pomocou programátorov zvládne za tri a pol minúty.

Vstupné je pre všetkých návštevníkov:  1 €

Oceľové autíčko: 1,20 € (za vylisované oceľové autíčko zaplatí návštevník až pri odchode zo Steelparku)

Otváracie hodiny: kreatívna fabrika Steel Park v areáli Kasární/Kulturparku na Kukučínovej ulici v Košiciach je pre verejnosť otvorená každý deň od 14:00 do 18:00.

Školy či iné väčšie skupiny si však na základe rezervácie môžu dohodnúť aj návštevu v čase od 9:00 do 13:00.  Vstup detí do 15 rokov je možný iba v sprievode dospelej osoby.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>