Zviditeľníme neviditeľné magnetické pole

IMG_0877_kopírovat[1]V Steel Parku sa snažia sprístupniť detským návštevníkom krásy magnetizmu. 

Vedúci oddelenia didaktiky fyziky v Ústave fyzikálnych vied Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach Marián Kireš je jedným z tímu spoluriešiteľov projektu Steel Park – Kreatívna fabrika.

V snahe propagovať štúdium učiteľstva fyziky, ale aj štúdium vedeckého zamerania fyzika dlhodobo organizujeme rôzne popularizačné podujatia v rámci aktivít Science on stage, Noc výskumníkov, MasterClasses, ktoré sa stali súčasťou riešenia viacerých projektov. Máme teda v tomto smere skúsenosti, ktoré sú veľmi blízke myšlienke a zameraniu Steel Parku. Projekt nás oslovil, a preto naša univerzita doňho v spolupráci s Technickou univerzitou v Košiciach a ústavmi Slovenskej akadémie vied s veľkou chuťou vstúpila,” konštatoval.

Keďže docent Kireš a jeho kolegovia reprezentujú Ústav fyzikálnych vied, kde je jedným z dominantných smerov výskum magnetických vlastností materiálov, mimochodom spolupracujú aj s košickou oceliarňou na riešení problematiky magnetických vlastností plechov, netreba hádať, aké zameranie budú mať exponáty, ktoré majú na starosti.

Pravdaže magnetické. Priestor však dostali najmä také, ktoré sú z pohľadu školského vzdelávania atraktívne. Demonštrovať majú to, čo deti v bežnom živote okolo seba síce majú a môžu vidieť, ale možno nie celkom rozumejú princípom, ako veci okolo nás fungujú,” dodal. Vedci z Univerzity P. J. Šafárika pracujú na desiatich exponátoch, pomocou ktorých sa snažia sprístupniť detským návštevníkom kreatívnej fabriky krásy magnetizmu.

IMG_0955Spomeniem napríklad exponát padajúce magnety, ktorý demonštruje interakciu magnetického poľa a kovového materiálu alebo zviditeľnenie magnetického poľa prostredníctvom nádoby s kvapalinou, v ktorej sú kovové piliny. Deti do nej vložia cez tunel magnety, dôsledkom čoho sa piliny usporiadajú do smeru magnetického poľa. Obrazec predstavuje siločiary magnetického poľa vložených magnetov. Alebo ďalší exponát – magnetické pružiny. Klasickú pružinu pozná väčšina detí. Nájdu ju napríklad v prepisovačke, dospelí zasa v tlmičoch áut. Vedia teda, že je to potrebná vec v bežnom živote, ktorá sa stará o tlmenie nárazov, zatláčanie predmetov a podobne. Ukážkou magnetickej pružiny sa snažíme o podporu ich tvorivého myslenia a hľadania nových možností využitia klasického princípu pružiny,” vysvetlil princípy časti exponátov Marián Kireš.

IMG_0871_kopírovat[1]Atrakciou zábavného technického centra je aj Gaussovo magnetické delo, demonštrujúce princípy odovzdávania energie a postupného urýchľovania guľôčky.

Naším spoločným cieľom je poskytnúť detským návštevníkom kreatívnej fabriky prostredníctvom exponátov trocha priestoru na hranie, ale zároveň predstaviť im fyzikálny jav, vlastnosť, či správanie sa rôznych materiálov. Konečne vzniká takéto centrum aj v  Košiciach. Fakt, že sa v našom meste v spolupráci s U. S. Steel Košice niečo také podarí, je aj z hľadiska celého Slovenska úžasná vec,” dolal Marián Kireš.

 

 

Vstupné je pre všetkých návštevníkov:  1 €

Oceľové autíčko: 1,20 € (Za vylisované oceľové autíčko zaplatí návštevník až pri odchode zo Steel Parku.)

 

Otváracie hodiny

Pondelok – Utorok

9:00 – 13:00 (rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)

Streda – Piatok
9:00 – 13:00 (rezervácie pre skupiny nad 15 osôb)
14:00 – 18:00 (pre verejnosť)

Sobota
14:00 – 18:00

Nedeľa
14:00 – 18:00

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>