Mená najväčších favoritov košického maratónu sú známe

Medzi favoritov Slovenska na Medzinárodnom maratóne mieru (MMM) v Košiciach, ktorý si športovci odbehnú už tento víkend, patrí Jozef Urban. Za najväčších adeptov na celkové víťazstvo sú však považovaní reprezentanti Kene a Etiópie.

 IMG_9607

Dres s číslom 1 si oblečie G. F. Babcoke

Pozície generálneho partnera MMM sa zhostila americká spoločnosť U. S. Steel Košice. Do športových aktivít a disciplín zapája i vlastných zamestnancov.

„Keď som bol mladší, zúčastnil som sa na šiestich maratónskych behoch, štyri z nich som odbehol so svojím otcom,“ hovorí George F. Babcoke, prezident U. S. Steel Košice. „Do dnešného dňa mám v kancelárii fotku z jedného z týchto podujatí. Budúce leto sa otec dožije 79 rokov, a už teraz si urobil rezerváciu, aby sa mohol zúčastniť rodinného behu. Týmto spôsobom som aj zodpovedal otázku, či budeme budúci rok MMM podporovať,“ usmieval sa G. F. Babcoke.

U. S. Steel Family run sa stáva čoraz populárnejším. Každoročne pozývajú na beh väčší počet detí z detských domovov a z rodín, ktoré potrebujú podporu. Branislav Koniar, hlavný organizátor MMM, venoval G. F. Babcokeovi dres s číslom 1 a poprial mu veľa úspechov v nedeľňajšom behu.

 

Najlepší vytrvalec na svete bude v Košiciach

Do metropoly východného Slovenska zavíta i jedna z najvýraznejších postáv svetových maratónov Patrick Makau. Do bojov o vavrínový veniec sa však nezapojí. Momentálne sa lieči zo zranení, ktoré si privodil v prebiehajúcej sezóne. Bude patriť k jedným z ambasádorov MMM. Aktuálny ročník najstaršieho európskeho maratónskeho behu venujú organizátori Leonardovi Buddy Edelenovi, americkému vytrvalcovi, ktorý v Košiciach uspel v roku 1963.

Mená dvoch najväčších kandidátov na víťazstvo už poznáme:

Philemon Gitia Baaru (Keňa, 1981)

Vlani si v Košiciach vylepšil svoje osobné maximum. Keďže posledný víťaz Lawrence Kimaiyo primát obhajovať nebude, patrí Philmeon k jedným z favoritov na celkové víťazstvo.

Gezahegn Alemayehu Abebe (Etiópia, 1987)

Na tohtoročnom prestížnom maratóne v Paríži skončil v najlepšej desiatke. Kuriózny je jeho výkon z Macaa, kde chybou organizátora bežali atléti o 3 km dlhšiu trať.

 

Súboj slovenských reprezentantov

IMG_9643Medzi Slovákov, do ktorých sa kladú najväčšie očakávania v kráľovskej disciplíne MMM, patrí Jozef Urban.

„Moja príprava sa začala v apríli zmenou trénera,“ hovorí atlét. „Tréning bol zameraný na rýchlosť. Maratón mi môj kouč bežať zakázal. Keďže som však Košičan, prehovoril som ho. Nemohol som si to nechať ujsť. Momentálne sa cítim lepšie ako minulý rok. Na maratóne budem bežať sám alebo s kolegom. Všetko sa vycibrí tesne pred štartom.“    

Ďalším reprezentantom Slovenska bude aj Imrich Pástor, ktorý sa iba prednedávnom venoval chôdzi, až neskôr presedlal na beh. Jeho cieľom je vyhrať titul majstra Slovenska. Ten však momentálne vlastní Jozef Urban.

„Trénujem sám,“ priznáva Imrich Pástor. „Ak vyjde všetko, ako má, verím v dobrý výsledok. V minulom roku som bol zranený, preto bol môj výkon týmto hendikepom poznačený.“

 

V špičkovom podujatí si zabehnú aj študenti

Po vlaňajšom nultom ročníku sa na MMM úspešne udomácnil i Univerzitný beh. Študenti budú štartovať spolu s hlavným poľom v nedeľu o deviatej. Organizátori by chceli do Košíc pritiahnuť i vysoké školy zo zahraničia.

„Reálne sú najmä české a poľské univerzity,“  informoval Branislav Koniar. „Trať študentov meria dvanásť kilometrov. V cieli vyhodnotíme časy najlepších tímov, ale i jednotlivcov.“

Lukáš Mano

Foto: autor

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>