Stvoriteľ zošle v Imagináciách do parku svetlo

Martin_BaranImaginácie sú vizuálne, magické divadlo plné artistických, tanečných a dych vyrážajúcich výkonov vo verejnom priestore. Stvorenie svet(l)a bude príbehom štvrtého ročníka, ktorý prinesie znovu niečo nové a neopakovateľné. Projekt Staromestského divadla Košice už niekoľkokrát ohúril divákov svojim profesionálnym stvárnením predstáv a fantázie prostredníctvom vystúpenia v Mestskom parku. Znovu sľubuje brilantné kúsky umelcov z rôznych krajín sveta a jedinečnú atmosféru nielen v Košiciach a Prešove, ale tentokrát vzhliadnu Imaginácie aj v Levoči.

Jeden z kľúčových projektov EHMK Košice 2013 – multižánrové Imaginácie, ktoré využívajú prvky cirkusu, divadla a akrobacie, za uplynulé roky videli už tisícky divákov. Stále sa radi na toto podujatie vracajú. Vedia, že to bude opäť niečo jedinečné, vytvorené pre daný okamih a neopakujúce sa. Každé z miest uvidí inú verziu, iné scény a aj samotný príbeh je prispôsobený špecifickým podmienkam priestoru, kde sa bude odohrávať.  Pripravených je šesť vystúpení, ktoré odštartujú v kolíske Imaginácií – v Košiciach 13. júna, kde nevšedné zážitky potrvajú tri dni, potom si predstavenie užijú dva dni Prešovčania a nakoniec 20. júna Levočania.

V predvečer Imaginácií  uplynie päť rokov od úmrtia zakladateľa a principála Staromestského divadla Košice Petra Raševa. Podujatie bude v tomto roku venované práve jemu.

Predstavenie ako mozaika obrazov

Martin_Baran2V „novom cirkuse“, ako ho organizátori nazývajú ,uvidíme všetko. Stvoriteľa a démonov, súboj temna i anjelské bytosti, kolobeh času, boj o rovnováhu tmy a SVETLA, bez ktorého svet nemôže existovať, aj zrodenie človeka, ktorého úlohou je byť nositeľom svetla do budúcnosti. To je príbeh, ktorý zaplní novozrekonštruované priestory parku. Využijú sa jazierko, fontána, multifunkčné ihrisko, mostík, kde sa budú jednotlivé obrazy vytvárať. Stvorenie svet(l)a bude prepojením svetla a boja o jeho existenciu s príbehom vzniku sveta.

„Na Imagináciách je zvláštne, že umelci si vždy myslia, že prídu hrať celé predstavenie a až po čase pochopia, že síce hrajú veľké číslo, ktoré je len súčasťou veľkého predstavenia. Scénosled, obrazy, aj účinkujúci umelci sa prispôsobujú priestoru, dotvára sa spoločne a diváci sa presúvajú s príbehom,“ priblížila jedinečnosť podujatia  režisérka, koordinátorka, manažérka, dramaturgička a riaditeľka projektu a herečka  Ľuba Blaškovičová.

Démoni ožijú za plátnom

Ako dodala, organizátori sa snažili posunúť ďalej  výtvarnú stránku. O spoluprácu požiadali Školu úžitkového umenia v Košiciach, z čoho vznikli zaujímavé návrhy kostýmov a masiek pre démonické tvory, ktoré vytvorili. Inšpirovali sa obrazmi nizozemského maliara Hieronyma Boscha. Budú naozaj  bizarné – lieviky na hlavách a všelijaké rúry, vtákoľudia, guľoľudia, monštrá…  Tieňové divadlo z nich bude vytvárať japonský bábkar Noriyuki Sawa, ktorého už diváci poznajú. Teraz by to mala byť forma laternej  magiky. Obludy budú rôznymi technikami ožívať. Prepojí sa vizuál  s hereckým performenstvom.

Stvoriteľ bude kráčať po vode

Martin_Baran3Na Imagináciách nebude chýbať povrazochodec  Oliver Zimmermann z Nemecka, ktorý vlani išiel z Urbanovej veže na balkón divadla.  Predvedie sa ako Stvoriteľ  v troch podobách.

„ V Košiciach použijeme žeriav so 45-metrovým ramenom, ktorý bude stáť na Rumanovej ulici a nad stromami v mestskom parku budú akrobacie predvádzať  artisti, ktorí budú znázorňovať zjavenie z nebies s posolstvom svetla.  Bude to naozaj atrakcia a zjavenie naozaj zjavením.  V Levoči bude Oliver kráčať ponad  Levočské námestie do podkrovia radnice. V Prešove  bude chodiť vo výške ramien a vodu mu bude robiť 40 tanečníc s látkou. Chceme ľuďom sprostredkovať ilúziu, že naozaj chodí po vode.  Vo fontáne bude vznikať nový život.  V Košiciach to bude najautentickejšie vďaka novému jazierku, do ktorého sme nainštalovali plexisklo,“ prezradila  autorka projektu. Tváriť sa však môžeme, že to Stvoriteľ dokáže aj bez technických pomôcok.

Francúzski artisti cirkusovej spoločnosti Les PHILÉBULISTES prídu so zvláštnym hybostrojom, ktorý umožňuje neuveriteľné kúsky. S kolesom môžu vystupovať len v Košiciach, pretože potrebujú 200 m2 absolútne rovnej plochy. Tú poskytuje len  nové multifunkčné ihrisko v parku, kde vlastne celé predstavenie vzniklo na tento priestor. Keďže v Prešove a Levoči sa takéto číslo nedá divákom ponúknuť, hlavný partner podujatia  z Artro Meteus vyrobil pre túto príležitosť koleso s priemerom 5 metrov, ktoré funguje na inom, tzv škrečkovskom princípe a môže na ňom robiť akrobacie naraz až 10 artistov. Môže sa pohybovať rovno po ceste, ale  dokáže sa aj točiť na mieste.

Vodná stena zobrazí budúcnosť

Martin_Baran4V kuchyni Imaginácií sa pripravuje ešte veľa prekvapení.  „Stvoriteľ naozaj zošle na zem svetlo.   Finálny obraz sa bude odohrávať vo fontáne,   v ktorej je naprogramovaná hudba, znejúca počas predstavenia.  Fontána nám umožňuje vytvoriť vodnú stenu, na ktorú sa dá premietať.  To čo ľudstvo čaká a neminie, keď svetlo zachráni, to budeme premietať na vodu,“ dozvedeli sme sa od Ľ. Blaškovičovej, ktorá síce poodhalila tajomstvá Imaginácií, ale to ešte nie je zďaleka všetko, čo čaká nadšencov  brilantnej  multižánrovej šou. Prepojiť svetlo  s príbehom stvorenia sveta, kolobehom času, bojom o rovnováhu tmy a svetla  sa pokúsi priblížiť divákom v nočnom parku a na námestiach takmer sto účinkujúcich.

Kveta Podhorská

3 Reakcia na Stvoriteľ zošle v Imagináciách do parku svetlo

  1. Blahozelam,tesim sa!Uprimne!A rovnako uprimne avizujem,ze mi v clanku chyba informacia, kedy – o kolkej – zacinaju?! Dakujem! A prajem USPECH! Realny! Nie imaginarny :-)

  2. Košice 2013

    Ďakujeme. Informáciu máme uvedenú v programe medzi udalosťami http://www.kosice2013.sk/program/imaginacie/ Začiatok je o 21:00.

    • Veľka škoda že to bie je aj v Bardejove. Pre naše deťúrence by to bola BOMBA zážitok. O rok prídem ak budem doma , nakoľko pracujem mimo SK… Jozef Babej ok Bardejov

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>