Umelci prekračujú svoje hranice

Zuzana_Kotíková_

Zuzana Kotíková, manažérka K.A.I.R., počas vernisáže so zahraničnou rezidentkou Anja Schäffer.

Medzinárodný umelecký pobytový program K.A.I.R. (Košice artist in residence/Košickí umelci na rezidenciách) pokračuje aj v roku 2014. Vďaka EHMK sa im podarilo nadviazať dlhodobé partnerstvá. Za hranice môžete ísť tvoriť aj vy. K.A.I.R. chystá novinky.

Počas roka, kedy sa Košice stali kultúrnou metropolou Európy, projekt K.A.I.R. využil všetky možnosti, ktoré im titul EHMK priniesol. Kvôli tomu môžu pokračovať úspešne ďalej. „Spoznali sme ľudí z rôznych organizácií, nadviazali partnerstvá, ale aj získali finančné prostriedky na cestovanie rezidentov,“ vyjadrila sa Zuzana Kotíková, manažérka K.A.I.R.

„Na rok 2014 máme dohodnutých už 90 percent rezidencií.“ Slováci budú tvoriť umenie v mestách: Graz, Krems, Tokio, Plzeň, Arnhem, Londýn, Charkov, Nemecko. „V štádiu rokovaní je ešte Riga,“ doplnila.

Rezidencie sú už pripravené. Na dvoj až trojmesačné umelecké pobyty do zahraničia vycestujú deviati umelci. Rovnaký počet pricestuje i do Košíc. „Snažili sme sa vyvážiť číslo účastníkov,“ povedala Z. Kotíková. „Momentálne máme vybratých troch umelcov z Rakúska. Pre ďalších z ostatných krajín postupne otvárame výzvy, do ktorých sa môžu prihlásiť.”  

Kosice2013

K.A.I.R. v minulosti predstavil aj umenie vo verejnom priestore.

K.A.I.R. sa sústreďuje väčšinou na vizuálnych umelcov, maliarov, sochárov a nové médiá. Na rezidencie nepôjdu len ľudia z Košíc, ale z celého Slovenska. „Radíme sa medzi sebou a snažíme sa vyberať slovenských progresívnych umelcov, ktorým rezidencia môže niečo priniesť,“ vysvetlila spôsob selekcie manažérka. Informácie o uchádzačoch posielajú zahraničnej strane, ktorá o tom, kto pôjde, v konečnom dôsledku rozhoduje.

Uspieť sa podarilo aj Bratislavčanke Kataríne Poliačikovej. Čakajú na ňu tri mesiace v Rondo Studios v rakúskom Grazi. Rezidencia je súčasťou spolupráce s Kultur Service Gesellschaft des Landes Steiermark (KSG). Košičanka Monika Vrancová bude v mesiacoch február až marec tvoriť v rakúskom meste Krems v rámci rezidenčného programu AIR Artist in Residence Krems.

Chcete pomáhať zahraničným umelcom?

Z. Kotiková prezradila, že tohto roku chystajú novú spoluprácu s dobrovoľníkmi. Cieľom je vybudovať sieť spolupracovníkov, ktorí by sa priamo venovali umelcom, bližšie s nimi spolupracovali, asistovali pri komunikácii s miestnymi obyvateľmi. „Jedinou podmienkou je angličtina,“ dodala manažérka K.A.I.R. Dobrovoľníkovi by nemala chýbať chuť stretávať sa s novými ľuďmi a vzťah k umeniu. „Bude sa priamo podieľať na tvorbe diela tým, že bude rezidenta sprevádzať a ukazovať zaujímavé miesta a oboznamovať ho s mentalitou ľudí z nášho prostredia.“

Vlastna_Zakova

Tvorbu Vlasty Žákovej onedlho uvidíte v Kasárňach/Kulturparku.

Ďalšou novinkou „kairistov“ je, že budú prezentovať viac slovenských umelcov, ktorí sa vlani stali súčasťou výmenných pobytov. „Koncom februára plánujeme výstavu prác Vlasty Žákovej. Bola na rezidencii v Red Gallery v Londýne a bude prezentovať dielo vytvorené počas nej.” 

Ak umelec neuspeje v prvom kole výberu, netreba sa vzdávať. Niekto sa nehodí na Ukrajinu, ale do Nemecka áno, pretože mu daná krajina ponúkne viac. Výberový proces je vždy rovnaký. Stačí poslať portfólio, motivačný list a životopis. V Kasárňach/Kulturparku očakávajú príchod prvého rezidenta – konceptuálneho umelca z Rakúska v marci. Nezabúdajte sledovať výzvy a hlásiť sa. Aktuálne je v ponuke dvojmesačný pobyt v ukrajinskom Charkove.

Veronika Cholewová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>