Víťazmi Medzinárodného maratónu mieru boli všetci zúčastnení

Medzinárodný maratón mieru nebol iba športovým sviatkom, atmosféru jedinečného podujatia oslavovali celé Košice. Odstavená či obmedzená doprava, zástupy povzbudzujúcich divákov, vysilení športovci, ktorí sa osviežovali pohármi s vodou. Víťazom bežeckých disciplín bol každý, kto sa na nich zúčastnil.

IMG_9958 kopieRekord 42-kilometrovej trate nebol zdolaný. Prví traja atléti kráľovskej disciplíny však dobehli pod 2:10. Deväťdesiaty ročník Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach vyhral Patrik Kiptanui Korir z Kene s časom 2:09:36. Skvelým časom sa prezentovali aj jeho rivali Gezagehn A. Abebe z Etiópie (2:09:42) a Elisha Kiprop Barno z Kene (2:09:45).

IMG_9953 kopieŽenskému maratónu dominovali bežkyne z Etiópie. Všetky tri prekonali traťový rekord. Víťazka Ashere Bekere Dido s vynikajúcim víťazným časom 2:27:47. Druhá skončila Marta Lema Megra (2:28:02) a tretia bola Lemelem Berha Yachem (2:29:42).

Prostredie 90. ročníka MMM si užívali aj miestni. Kamaráti a susedia sa stretávali pri chodníkoch, vytlieskali bežcov a prehodili pár slov. Korzom Hlavnej ulice ste sa nemohli prechádzať, ale pretláčať. Dav ľudí sa sústredil pred OD Dargov, kde povzbudzoval svojich favoritov. Hádam najväčšie ovácie publika si užil Slovák Jozef Urban, keď sa na jedenástom mieste hlavnej disciplíny MMM prehnal cieľovou rovinkou.

Do všetkých disciplín košického maratónu sa zapojilo 9 500 ľudí. Svojou prítomnosťou podujatie spestril rekordér Patrik Makau. Najkrajšie chvíle si bežci užili priamo na trati.  Keď zišli Etiópčania z vyznačenej trasy, Košičania im ihneď ukázali správny smer.

Pred štartom organizátori zdôrazňovali, že košický maratón je najstarší v Európe, ale ako sme sa presvedčili, ešte stále je mladý a svieži.